Земеделие
Пречиствателна станция
Мини-комплекси
Производство на биогаз от пречиствателни станции.
Биогаз от градските пречиствателни станции се получава при директна анаеробна ферментация на утайката.
Преминавайки през различни етапи на почистване, водата се отделя от суспендираните частици и се връща в реката, а твърдият субстрат, неговата органична компонента, с достатъчна степен на влага, се отправя за ферментация във ферментатора(ите).
Във ферментаторите протича реакция с образуването на метан, при постоянно разбъркване, тъй като в него се подават утайки след различните етапи на отлагане.
Полученият биогаз, съдържащ 55-70% метан, се събира в газхолдера, който може да бъде изпълнен като добавъчен към ферментера, а може да бъде и отделностоящ.
След това биогазът преминава през етапи на сушене и на отстраняване на сярата. Подготвен по този начин, той може да се подава в газовия двигател на когенерационната инсталация за производство на електроенергия и топлина. Може също да се използва и като котелно гориво. |
 |
Ферментиралият шлам, в зависимост от желанията и възможностите на клиента, може да се складира в шламови полета, може след изсушаване да се използва като пълнител, например, за производство на строителни материали или автомобилни гуми. Ако местното екологично законодателство и анализ на ферментиралия шлам позволяват, тогава той може да се използва и като тор в земеделието.
|
|